Біблійна школа духовного вдосконалення Єпископа Олега Ведмеденка
  на головну    укр   рус      Вчення Господнє полягає в єдиному слові: ВОЗЛЮБИ! Возлюби, а для цього СМИРИСЬ, а отже прийми ближнього свого та обставини свого життя такими, які вони є: без гніву і роздратування, без страху і тривоги, без гордощів та образи.
ПОШУК В РОЗДІЛІ СТАТТІ:

Стаття № 120: ПОРЯДОК ЦЕРКОВНИХ БОГОСЛУЖІНЬ


2. Тижневе та річне коло богослужіньПорядок богослужб, які здійснюються протягом тижня (седмиці), називається седмичним, або тижневим колом богослужінь. Таким чином, кожен день церковного тижня присвячується певній події з життя Господа нашого Ісуса Христа, Богородиці Діви, або святих.

В ПОНЕДІЛОК прославляються ангели Божі – службові духи, які мешкають в світі тонкім, невидимім, ангельськім, біблійною мовою “в Небі небес”, до яких і ми, недостойні, прагнемо долучитися.

У ВІВТОРОК вшановується Іван Хреститель. Він називається іще Предтечею Господнім, бо проповідував перед Ісусом Христом, приготовляючи Йому дорогу, і хрестив людей у Йордані на покаяння. Іван Хреститель власне й символізує собою покаяння, яке є предтечею Христа-Спасителя, найсолодшого смирення Божого.

У СЕРЕДУ пригадуємо Юдину зраду: як видав Юда Іскаріотський Спасителя зрадливим своїм поцілунком. Тим самим Церква застерігає й нас, недосконалих, від оттакого відступництва – зречення Господа лицемірством, лукавством та гординею нашою. Тому-то й день цей є днем пісним, а служба правиться в пам’ять Хреста Господнього – символу хресних страждань Господа нашого Ісуса Христа.

В ЧЕТВЕР прославляються святі апостоли Божі (“апостол” – означає посланець); теж і святий Миколай, Мир-Лікійський Чудотворець.

П’ЯТНИЦЯ
– день спомину хресних страждань та смерті Господа Ісуса. Тому п’ятниця, як і середа, день пісний, і служба Божа так само звершується на честь Хреста Господнього.

У СУБОТУ
прославляється Пресвята Богородиця – знак Церкви Божої, символ святого самозречення, яке народжує в нас, немічних, божественне смирення; дарує нам зачаток Духа, являє в серці нашому “таємницю, заховану від віків і поколінь, а нині виявлену святим Його, що їм Бог захотів показати святим – це вірним, які зреклися себе, присвятили себе Богові, поклали на Нього всю свою надію) ... а вона – Христос у нас, надія слави!” (див. Колосянам, 1 розділ, 26–27 вірші). Також в цей день згадуються праотці, пророки, апостоли, мученики, преподобні, праведні і всі святі, що сподобилися життя вічного в світі ангельському, рівно ж і усі спочилі в надії на воскресіння та життя вічне...

В НЕДІЛЮ
– день прославляння воскресіння Христового.

Порядок богослужінь, які здійснюються протягом цілого року, називається річним колом богослужінь.

Як у старозавітній, так і в новозавітній Церкві, рік починається з осені. Богослужбовий церковний рік постає 14 вересня за новим стилем (1 вересня за старим). (Щоб вирахувати дату за новим стилем, необхідно до відповідного числа стилю старого додати 13 днів, і навпаки, щоб перейти на старий стиль – треба відняти 13 днів від нового).

Кожен день церковного року віддає себе пам’яті тих чи інших святих, пригадує певні епізоди з життя Церкви, присвячується особливим священним подіям – святам та постам. Така велика кількість святих праведників і знаменних дат, що вшановуються, свідчить про багату й славну історію Церкви Божої.

Найбільшим нашим святом є Великдень. Це свято Світлого Воскресіння Христового, Пасха Господня (слово “пасха” перекладається як перехід, перескочення), і означає воно перехід віруючих і вірних учнів Христових – християн – зі стану рабства гріха у стан свободи духа. Пасха Господня, згідно з рішенням I Вселенського Собору (325 рік), святкується після Пасхи єврейської – у перший недільний день за повнею, тобто за повним місяцем, який припадає або на самий день весняного рівнодення, або одразу після нього, але не раніш. Таким чином Пасха завжди буває не раніше 4 квітня (22 березня за старим стилем), і не пізніше 8 травня (25 квітня – ст. ст.). Свято називається Великоднем також і тому, що триває 7 днів, протягом яких служба здійснюється як і в Світлий день.

Окрім Пасхи в році є дванадцять великих свят, встановлених на честь Господа нашого Ісуса Христа (так звані Господські, або Господні) та Матінки Божої (Богородичні). Оскільки їх є дванадцять, то вони й називаються відповідно дванадесятими. Дванадесяті свята розподіляються на рухомі (перехідні) та нерухомі (постійні).

РУХОМІ ДВАНАДЕСЯТІ СВЯТА
– це ті празники, які “не в числі”, тобто залежать від дня, на який випало Світле Христове Воскресіння (Пасха). Таких свят є три:

Вхід Господній до Єрусалиму (Вербна Неділя) – святкується за тиждень до Пасхи, в неділю;

Вознесіння Господнє – на сороковий день після Великодня;

Зішестя Святого Духа на апостолів (День Святої Трійці, або П’ятидесятниця) – на п’ятдесятий день.

НЕРУХОМІ ДВАНАДЕСЯТІ СВЯТА – це ті, що кожного року припадають на ті ж самі дні. Їх є дев’ять:

Різдво Пресвятої Богородиці – 21 вересня н. ст. / 8 вересня ст. ст.;

Воздвиження Чесного (дорогоцінного) Хреста Господнього (Хрестовоздвиження) – 27 вересня н. ст. / 14 вересня ст. ст.;

Уведення до храму Пресвятої Богородиці (Введення) – 4 грудня н. ст. / 21 листопада ст. ст.;

Різдво Христове – 7 січня н. ст. / 25 грудня ст. ст.;

Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа (Богоявлення, Хрещення Господнє) – 19 січня н. ст. / 6 січня ст. ст.;

Стрітення Господнє – 15 лютого н. ст. / 2 лютого ст. ст.;

Благовіщення Пресвятої (Пресвятій) Богородиці – 7 квітня н. ст. / 25 березня ст. ст.;

Преображення Господнє (розмовне – Свято Спаса) – 19 серпня н. ст. / 6 серпня ст. ст.;

Успіня Пресвятої Богородиці – 28 серпня н. ст. / 15 серпня ст. ст.

Є в році також свята на честь великих святих, інших Небесних сил безплотних – ангелів. Таким чином за змістом усі свята діляться на Господні, Богородичні та святих.

За своєю урочистістю церковні служби поділяються на великі, середні та малі, тому й бачимо у церковному календарі позначення різними кольорами.

Великі свята завжди мають всенічне чування, середні ж – не завжди.


Наші групи в соціальних мережах:

Facebook: Олег Ведмеденко

Вконтакте: Олег Ведмеденко

Наші блоги в соціальних мережах. Додавайтесь: