Біблійна школа духовного вдосконалення Єпископа Олега Ведмеденка
  на головну    укр   рус      Вчення Господнє полягає в єдиному слові: ВОЗЛЮБИ! Возлюби, а для цього СМИРИСЬ, а отже прийми ближнього свого та обставини свого життя такими, які вони є: без гніву і роздратування, без страху і тривоги, без гордощів та образи.
ПОШУК В РОЗДІЛІ СТАТТІ:

Стаття № 67: Чи бувають віщі сни?


Запитання читача:
Добрий день, редакція газети “Волинь”. Пише до вас ваша постійна читачка Людмила. Мені дуже подобається ваша газета, а особливо духовна рубрика, яку веде протодиякон Олег Ведмеденко. Я вирішила написати до вас, тому що мені недавно приснився дивний сон. Всього сну я не буду описувати, але хочу запитати у вас, отче, що можуть означати ці знаки…

Відповідь:
До мене, як до священнослужителя, дуже часто звертаються люди з подібними проханнями: Мені наснився дивний (страшний, жахливий, або навпаки світлий, зворушливий, але обов’язково яскравий, бентежливий, а часто й тривожний) сон. Чи означає він щось? Чи не є він простим відбитком денних моїх вражень та переживань? А можливо, він про щось попереджує мене? Розтлумачте…

Отже, віщі сни… Чи існують вони насправді? І що таке взагалі сон? Наука уже давно дала відповідь на це запитання, втім, відповідь вірну лише до певної межі. Сон – це дійсно значною мірою продукт життєдіяльності нашого мозку, результат переробки, аналізу та сортування накопиченої нами попередньо інформації. Значною мірою, але не тільки! Існують сни й віщі, що посилаються людині від Господа. Про це сказано і у Святому Письмі. Так доля людей безбожних порівнюється у Біблії з пустопорожнім сном, який нічого не значить:

“…хто бачив його запитає: Де він?

Немов сон відлетить – і не знайдуть його, мов видіння нічне, він сполошений буде:

його бачило око, та бачити більше не буде, і вже не побачить його його місце…” (Йов. 20.7–9);

“І буде, як сон, як видіння нічне та юрба всіх народів, що на Аріїла воюють (Аріїл – “Огнище Боже”, тобто священне місто, тут – Єрусалим)

І буде, мов бачить голодний у сні ніби їсть, а прокинеться він – і порожня душа його; і мов спрагнений бачить у сні, ніби п’є, а прокинеться він – і ось змучений, а душа його спрагнена!” (Іс. 29.7–8).

В іншому місці читаємо:

“Надії нерозумного – пусті та марні, і безглуздого окрилюють самі сновиддя.

Хто вірить сновиддям – скидається на того, що за тінь хапається і за вітром женеться.

Це сновиддя – згідне з отим, що подоба обличчя у дзеркалі.

Що від нечистого може вийти чисте, а від брехливого – що правдиве?

Ворожба, чарування, сновиддя – речі порожні, це бо марення вагітної жінки.

Коли їх у відвідинах Всевишній не зіслав, – не прихиляйся до них своїм серцем.

Бо сновиддя багатьох збили з пантелику, й ті, що на них надіялись, – розчарувалися…” (Сирах 34.1–7).

Як бачимо, Господь застерігає нас відділяти грішне від праведного, розрізняти “між святістю й між несвятістю, і між нечистим та між чистим” (див. Левит 10.10). Сновидіння здебільшого нічого не значать, і хто намагається запам’ятати їх, кожному сновидінню знайти певне тлумачення, звертається до сонників та сновидців – займається “марнотою та ловленням вітру”. Не варто слухати їх, як і написано:

“Якщо повстане серед тебе пророк (тут мова про лжепророків та лжесновидців) або сновидець, і дасть тобі ознаку або чудо,

і збудеться та ознака й те чудо, що сказав він тобі, говорячи: «Ходімо ж за іншими богами, яких ти не знав, і будемо їм служити»,

то не слухайся слів того пророка або того сновидця, бо цим Господь, Бог ваш, випробовує вас, щоб пізнати, чи ви любите Господа, Бога вашого, усім своїм серцем і всією своєю душею” (Повт. Зак. 13.2–4).

Але, як я уже зазначав вище, існують і віщі сни:

“Бо Бог промовляє і раз, і два рази, та людина не бачить того:

у сні, у видінні нічному, коли міцний сон на людей нападає, в дрімотах на ложі, – тоді відкриває Він вухо людей…” (Йов. 33.14–15);

“І сказав Він: «Послухайте ж ви Моїх слів: Якщо буде між вами пророк, то Я, Господь, дамся пізнати в видінні йому, у сні говорити з ним буду…” (Числа 12.6).

Біблійними прикладами пророчих, віщих снів є сни Авімелеха, Якова, Лавана, Йосипа, виночерпія та хлібодара фараонових, самого фараона, мідіянітян, Соломона, Навуходоносора, Даниїла, Йосипа обручника, мудреців зі сходу, дружини Пилата…

Як же розрізнити: чи сон є віщим, а чи це просте, буденне сновидіння? Віщий сон, як правило, є дуже яскравим, вражаючим, і надовго запам’ятовується. Під його враженням людина знаходиться довгий період часу, буває і усе життя. Інколи такий сон може повторюватися декілька разів, або навіть приснитися комусь із ваших близьких, як попередження для вас (такий випадок мав місце і зі мною: якось я довгий час не міг принести Богові духовний плід, уперто відкидаючи “промовляння Господні і раз, і два рази”. Тоді цей сон-пересторога приснився моєму сусідові, і він з тривогою переказав мені його як “нехороший” сон).

Як тлумачаться віщі сни? Так же само, як тлумачиться і Святе Письмо – як правило тільки по духу! Символіка снів і символіка Святого Письма абсолютно співпадають, у цьому я переконався на власному досвіді. Тож на завершення цієї теми наведу цитату-гасло Православних біблійних курсів, бути засновником і постійним ведучим яких доручив мені Господь: “Дослідіть-но Писання, бо ви думаєте, що в них маєте вічне життя…” (Ів. 5.39). Дослідіть саме по духу, щоби й по букві збулися пророчі слова пророка Йоіла: “І буде останніми днями, говорить Господь: Я виллю від Духа Свого на всяке тіло, – і будуть пророкувати сини ваші та ваші доньки, юнаки ж ваші бачити будуть видіння, а старшим вашим сни будуть снитися…” (Дії 2.17).


Наші групи в соціальних мережах:

Facebook: Олег Ведмеденко

Вконтакте: Олег Ведмеденко

Наші блоги в соціальних мережах. Додавайтесь: