Біблійна школа духовного вдосконалення Єпископа Олега Ведмеденка
  на головну    укр   рус      Вчення Господнє полягає в єдиному слові: ВОЗЛЮБИ! Возлюби, а для цього СМИРИСЬ, а отже прийми ближнього свого та обставини свого життя такими, які вони є: без гніву і роздратування, без страху і тривоги, без гордощів та образи.
ПОШУК В РОЗДІЛІ СТАТТІ:

Стаття № 70: Обоження


Запитання читача:
…Єдиним джерелом, яке має для мене авторитет в такому питанні є Біблія. В ній я не зустрічав твердження про те, що Бог запланував всіх обожити. Скажу більше – доктрина теозису являється небезпечною духовною отрутою. Ця доктрина намагається поставити творіння на рівні з Творцем (хоча б потенційно) – а це гріх гордині.

Відповідь:
У перших же віршах Біблії ми читаємо про те, що людина, на відміну від інших створінь, сотворена ЗА ОБРАЗОМ БОЖИМ: “І сказав Бог: Сотворімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою… І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив…” (Буття 1.26–27). Людина створена на образ Божий, і призвана до УПОДІБНЕННЯ Богові. Саме це і має на увазі Церква, коли говорить про обожнення.

Слово Бог означає “Багатий”. Тут – багатий на все. Бог є Творець і Вседержитель усього сущого. “Бог є любов” і невичерпне джерело “вселенської енергії любові” (за висловом архієпископа Луки, в миру професора Войно-Ясенецького). Бог – невичерпне джерело Благодаті! І Царство Його – є Царством цієї Благодаті Любові.

Любов же “не шукає свого” (див. 1Кор. 13.5), вона за природою своєю альтруїстична. Тому Бог бажає зробити і нас, людей, творіння Своє ПРИЧАСНИКАМИ ЦІЄЇ БЛАГОДАТІ. Причому не частинними, не “напів”, але повноправними спадкоємцями Своїми: “Сам Цей свідчить разом із духом нашим, що ми – Божі діти. А коли діти, то й спадкоємці, спадкоємці ж Божі, співспадкоємці Христові…” (Рим. 8.16–17).

Христос – Бог, що в тілі з’явився (див. 1Тим. 3.16). Як назвати співспадкоємця Божого? Як назвати співспадкоємця Багатого на все? Теж багатим на все! Багатим на всі багатства, які заповідав йому Отець. Багатим на даровану Ним Благодать! Ось відкіля це: “Я сказав: Ви – боги!”… Обоження – це входження у права наслідування, утвердження “одесную Отця”, поряд з Христом: “Я – у них, а Ти в Мені… Отче, щоб і ті, кого дав Ти Мені, там зі Мною були… ” (Ів. 17.23–24). “Будьте святі, – Я бо святий…” (1Петра 1.15).

“Я сказав був: «Ви – боги (тут потенційно багаті, спадкоємці обіцянок Божих, сини Царства), і сини ви Всевишнього всі (ДЛЯ ВСІХ хто шукає і стукає, ДЛЯ ВСІХ прагнучих, ДЛЯ ВСІХ БАЖАЮЧИХ це багатство, це “обоження”); та однак повмираєте ви, як людина (вмрете духовно, так і не побажавши відкрити двері Тому, Хто Стукає), і попадаєте, як кожен з вельмож (як кожен із сильних світу цього: “Ви знаєте, що князі народів панують над ними, а вельможі їх тиснуть. Не так [хай] буде між вами…”. Впадете, так і не розжувавши оцього: “Возлюби!”. Впадете, бо не захотіли цього Світла: “…світло на світ прибуло, люди ж темряву більш полюбили ”; “Не знають, не розуміють, у темряві ходять…”; “А тим, які прийняли Його, дав владу бути дітьми Божими…”)” (Пс. 81).

Але на відміну від спадкоємця-Христа, Який є Сином Божим Єдинородним, ми – “сини Божі по благодаті Христовій”. А тому й не зможемо, та і не прагнемо стати на рівень з Творцем ні в цьому житті, ані “потенційно” у вічності. Він – Бог. Ми ж, сотворені за образом Його, згідно з Його ж волею прагнемо здобути й ПОДОБУ Його. Не стати Богом, але ОБОЖИТИСЬ. Не стати Премудрістю Божою, але мудрими – вісниками цієї Премудрості. Не стати самою Любов’ю, але любовними, носіями цієї Любові. Не стати Сущими, але тими, хто вільно обрав шлях до Світла. Не стати Творцями сущого, але бути істинно творцями прекрасного в оточуючому нас бутті.

Як залізо, яке вмістили у вогонь, не стає власне вогнем, але набуває усі якості його – світло, жар, здатність запалювати, – так і людина, яка досягла Небесних висот обоження, не стає Богом, але полум’яним серафимом, ангелом Господнім, і в цьому смислі “богом” з малої букви. Піднятися до цієї висоти духовної – висоти набуття подоби Божої, висоти Царства Божого, висоти богоєднання, висоти обоження, – і є основним завданням Людини. Піднятися, а точніше ДОЗВОЛИТИ Богові підняти нас…

“Я людина, але маю повеління стати богом…” (Св. Василій Великий).


Наші групи в соціальних мережах:

Facebook: Олег Ведмеденко

Вконтакте: Олег Ведмеденко

Наші блоги в соціальних мережах. Додавайтесь: