Біблійна школа духовного вдосконалення Єпископа Олега Ведмеденка
  на головну    укр   рус      Вчення Господнє полягає в єдиному слові: ВОЗЛЮБИ! Возлюби, а для цього СМИРИСЬ, а отже прийми ближнього свого та обставини свого життя такими, які вони є: без гніву і роздратування, без страху і тривоги, без гордощів та образи.
ПОШУК В РОЗДІЛІ СТАТТІ:

Стаття № 76: ПРІОРИТЕТИ ЛЮБОВІ


Запитання читача:
У Божих заповідях сказано: “Возлюби ближнього свого…” Але цих “ближніх” у нас досить-таки багато. Це і рідні наші – близькі та далекі родичі. Це й друзі, і колеги по роботі. Це, нарешті, й зовсім незнайомі нам люди. Кого ж із них вважати найближчими а, отже, і найбільше возлюбити?

Відповідь:
Любов – це духовне почуття, і вона аж ніяк не піддається регламентації. Хоча, безумовно, існують й об’єктивні моменти, які можуть, і повинні слугувати орієнтирами у житті кожного християнина. Тому я дозволю собі поглибити зміст запитання, дещо розширити його межі, піднявши до рівня визначення пріоритетів нашого життя взагалі. А висвітлю я цю тему через призму закону Божого.

Саме закон Божий – десять Заповідей – дає нам вичерпну інформацію стосовно пріоритетів, що їх розставив Господь у нашому житті: що в нас повинно бути на першому місці, що на другому, а що – на останньому. Як відомо, Закон був даний народові Божому на двох кам’яних таблицях (скрижалях): на першій чотири заповіді, і на другій – шість. Заповіді першої скрижалі висвітлювали (регламентували, узаконювали) відносини людини із Богом. Другої – з ближніми та матеріальним світом взагалі. Це розділення, власне, відповідає новозавітному: возлюби Господа Бога свого усім серцем своїм, усією душею своєю, усіма силами своїми і всім своїм розумом (перша скрижаль); та ближнього свого, як самого себе (друга).

Заповідей першої скрижалі суть чотири:

1. Я – Господь, Бог твій. Хай не буде тобі інших богів переді Мною.

2. Не роби собі подоби Бога.

3. Не призивай ім’я Господа, Бога твого, надаремно.

4. Пам’ятай день спокою, щоб святити його. Шість днів працюй, і роби усі діла твої, а сьомий – день спокою (єврейською – “шабат”) для Господа, Бога твого.

Як видно, ці перші Заповіді ставлять Бога на перше місце у нашому житті. А що ж далі? Яка Заповідь наступна? Хто, згідно з пріоритетами Божими, на другому місці? П’ята Заповідь – шануй батька й матір своїх. Вона ставить на друге після Бога місце у нашому житті сім’ю. Хто ж на третьому? Усі решта: близькі та далекі нам люди, яких ми зазвичай і називаємо оцим словом – “ближні”. Шоста Заповідь: не вбивай; сьома: не чини перелюбу; восьма: не кради та дев’ята: не свідкуй неправдиво на свого ближнього – говорять нам про наші стосунки саме з ближніми нашими.

І, нарешті, остання, десята Заповідь: не пожадай, або не заздри, – висвітлює наші стосунки з матеріальним.

Тепер давайте підсумуємо. Як бачимо, на першому місці у нашому житті повинен бути Господь. На другому – сім’я, родина наша. На третьому – ближні. І на останньому – матеріальне.

До речі, сатана перевернув усе з ніг на голову, і сьогодні у світі здебільшого все навпаки: на першому місці – матеріальне. Сказано: “Що лежить на серці – про те говорять й уста”. Проаналізуймо, про що ми розмовляємо вдома, на роботі, у транспорті… Чи про Боже? Чи про духовне? А може, усе-таки про матеріальне? Так, нажаль, про нього. Дві проблеми нині турбують людство: де знайти поїсти, і як схуднути… І на першому місці тут саме матеріальне. А на другому? Ближні, колеги по бізнесу. Сім’я відходить на третє місце (декілька годин разом, під час спільної вечері біля екрану телевізора…). А про Бога? Про Бога ж – і взагалі забувають…

Утім, це тема окремої розмови. Теперешнє запитання – про любов до ближнього. Думаю, частково я вже відповів на нього. Стосовно ж того, кого конкретно більше любити серед рідних своїх і ближніх: матір чи дружину, сина чи доньку, то тут я поганий порадник. Поставте Христа на своє місце. Кого б більше любив Він? Бог не дивиться на обличчя. Втім, хай серце кожного саме підкаже йому. Як я уже зазначив на початку цієї статті, любов дійсно не піддається регламентації. Залишімо софістам мудрування на кшталт: якщо у вас на очах будуть тонути ваша матір, дружина й дитина, а ви матимете змогу врятувати лише когось одного, то кого саме буде правильніше урятувати?..


Наші групи в соціальних мережах:

Facebook: Олег Ведмеденко

Вконтакте: Олег Ведмеденко

Наші блоги в соціальних мережах. Додавайтесь: