Любов багатьох охолола. Фарисейська розчина гордині, лінивства та лукавства увійшла в церковне життя, і не бачать цього лише самі фарисеї.
Щоб підписатись на розсилку повідомлень про оновлення нашого сайту та отримувати анонси вміщуваних лекцій та статей, введіть своє ім'я та e-mail і натисніть "Підписатись"
В неділю четверту Великого посту проповідується в храмах Євангеліє від Марка (9-й розділ, з 17 по 31 вірші). Про історію зцілення біснуватого отрока розповідають нам іще два євангелісти-синоптики (“синоптики” – від грецького “синопсис”, збіг), Матвій та Лука (див. Євангеліє від Матвія, 17 розділ, 14–18 вірші, та від Луки, 9.38–42). Безумовно, кожне слово цієї євангельської оповіді наповнене глибок…
Говорячи про піст, ми маємо пам’ятати, що це поняття включає в себе дві невід’ємні складові: піст духовний і піст тілесний. Піст тілесний лежить ніби на поверхні, він більш видимий, більш формально відчутний. А піст духовний – це піст внутрішній, подвиг серця, піст невидимий для людей, та зримий для Бога. І якраз цей, другий, духовний піст – найбільший скарб в очах Господніх, бо саме він призводит…
Інтерв’ю протоієрея Олега Ведмеденка:
Про національну ідею сьогодні не говорить хіба лінивий. Цим словосполученням прикриваються практично усі політики і державні діячі. Щоправда, досі ще ніхто не зміг висунути, ба більше того, сформулювати дійсно об’єднавчу ідею української нації.
– Що ж насправді є національною ідеєю?
– Національна ідея – це ідея вдосконалення, причому насамперед духовног…
Свято Стрітення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа є одним з дванадцяти найбільших церковних свят. Відзначається воно 15 лютого (2 лютого за старим стилем). Празник пригадує стрітення (церковнослов’янською – зустріч) на сороковий день після народження маленького Ісуса Христа з праведним Симеоном та пророчицею Анною. Ця подія змальована в Євангелії від Луки:
“А коли – за Законом Мойсея – мин…
Світова економічно-фінансова криза є прямим наслідком утробно-споживацької психології, що панує сьогодні у світі. Господь допустив її, аби люди змінили пріоритети власного життя, вернули акцентування з матеріального на духовне. Тому, як це не дивно, але сьогочасну планетарну кризу можна вважати своєрідним благом для цивілізації, надто через те, що криза, як поняття, це абсолютно природне явище. Во…
Подія, яку святкує цими днями увесь християнський світ, змальована в другому розділі Євангелія від Луки. Саме євангеліст Лука найповніше розповідає нам про той великий день, що став днем початку нового періоду в історії розвитку людської цивілізації, днем витоку нової якості у взаємовідносинах Бога з людьми, днем зачину Нового Заповіту...
“І трапилося тими днями, – вийшов наказ царя Августа переп…
Інтерв’ю протоієрея Олега Ведмеденка
Протягом свого історичного розвитку духовне життя української спільноти зазнавало чимало злетів та трагічних подій. Після багатьох років вимушеного атеїзму народ усе ж повертається до віри. Люди шукають істину, прагнуть знайти відповіді на одвічні питання сенсу буття. Однак ситуація у православному церковному житті України, незлагодженість думок та нероз…
Протягом свого історичного розвитку духовне життя української спільноти зазнавало чимало злетів та трагічних подій. Після багатьох років вимушеного атеїзму народ усе ж повертається до віри. Люди шукають істину, прагнуть знайти відповіді на одвічні питання сенсу буття. Однак ситуація у православному церковному житті України, незлагодженість думок та нерозуміння між окремими церквами далеко не сприя…
В неділю тридцять другу по П’ятидесятниці читається у храмах Євангеліє від Луки:
“І, ввійшовши Ісус, переходив через Єрихон (“Єрихон” – благоухання, пахощі, запашність. Тут не “Христова запашність”, як іменує апостол Павло віруючих і вірних, але лжеблагоухання – приваблива, знаджуюча запашність гріха. Єрихон – місто язичеське, місто гріховної насолоди, духовне місто тих, хто на перше місце в своє…
В двадцять восьму неділю по П’ятидесятниці читаємо притчу про багату вечерю:
“Один чоловік спорядив був велику вечерю і запросив багатьох. І послав він свого раба часу вечері сказати запрошеним: «Ідіть, бо вже все наготовано». І зараз усі почали відмовлятися. Перший сказав йому: «Поле купив я, і маю потребу піти та оглянути його. Прошу тебе, – вибач мені!» А другий сказав: «Я купив собі п’ять пар…
Переглядаючи в Інтернет-мережі аналітичні матеріали на релігійну тематику зустрівся з новим ніби, але таким знайомим у дійсності терміном – “новітнє фарисейство”. Ось лише кілька цитат:
“Дуже дивно спостерігати, що всередині сучасної церкви існує потужний рух, суть якого можна коротко висловити так: нове фарисейство... Що це за «нове фарисейство»? Та воно за всіх часів зберігає свої стійкі ознаки…
В неділю п'ятнадцяту по П’ятидесятниці читалося Євангеліє від Матвія:
“І спитався один із них [із фарисеїв], учитель Закону, Його [Ісуса] випробовуючи й кажучи: «Учителю, котра заповідь найбільша в Законі?» Він же промовив йому:«Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою». Це найбільша і найперша заповідь. А друга однакова з нею: «Люби свого ближнього, як…
В десяту неділю по П’ятидесятниці читається в храмах Євангеліє від Матвія:
“І як вони до народу прийшли, то до Нього один чоловік приступив, навколішки впав перед Ним, і сказав: «Господи, змилуйсь над сином моїм, що біснується у новомісяччі, і мучиться тяжко, бо почасту падає він ув огонь, і почасту в воду. Я його був привів до учнів Твоїх, – та вони не могли вздоровити його». А Ісус відповів і …
У неділю шосту по П’ятидесятниці читається в храмах Євангеліє від Матвія:
“І, сівши до човна, Він (Христос) переплинув, і до міста Свого прибув. І ото, принесли до Нього розслабленого, що на ложі лежав. І, як побачив Ісус їхню віру (віру друзів, що принесли хворого), сказав розслабленому: «Будь бадьорий, сину! Прощаються тобі гріхи твої!» І ось, дехто із книжників стали казати про себе: «Він бого…
Запитання читача: У Новому Заповіті сказано, що можна їсти “все, що на ятках м’ясних продається”. Але також написано й стримуватися від крові... В магазинах сьогодні можна побачити ковбасу “кров’янку”. Чи дозволено їсти такі страви?
Відповідь: Дійсно, у Першому посланні апостола Павла до коринфян читаємо:
“Їжте все, що на ятках м’ясних продається, за сумління зовсім не турбуючись, – бо Господн…
В Неділю про розслабленого у храмах під час літургії читається Євангеліє від Івана, 5 розділ, 1-15 вірші. Взагалі біблійною мовою “розслабленість” – це ніщо інше, як параліч духу. Тож давайте разом з вами прочитаємо цей євангельський текст, по ходу розкриваючи його біблійну символіку:
“В Єрусалимі, біля брами Овечої, є купальня, Віфесда по-єврейському зветься, що мала п’ять ґанків...”
Єрусалим…
Браття! Через розріст беззаконства любов багатьох охолола. Фарисейська розчина* гордині, лінивства та лукавства увійшла нині у церковне життя, і не помічають цього хіба що самі фарисеї.
Тартюфи від релігії** перетворюють церкву на систему насильства й користолюбства, на закрите акціонерне товариство, на такий-собі «хрещально-поховальний кооператив».
Ієрархічно-святенницька система, що монополізу…
В другу неділю Великого посту під час літургії читаємо Євангеліє від Марка:
“Коли ж Він [Христос] по кількох днях прийшов знов до Капернауму, то чутка пішла, що Він удома. І зібралось багато, аж вони не вміщалися навіть при дверях. А Він їм виголошував слово. І прийшли ось до Нього, несучи розслабленого, якого несли четверо. А що через народ до Нього наблизитися не могли, то стелю розкрили, де Ві…
Друга неділя передпостового періоду присвячена притчі про блудного сина. У храмах прочитується уривок з Євангелії від Луки, який знову і знову примушує нас замислитись над своїм життям: чи не є, бува, і ми отими “блудними синами”, які зреклися благодаті Отця нашого небесного, і замість того, аби щоденно насичуватись насущним хлібом слова Божого, шукати царства Його, – харчуємось нечистим духовним …
У тридцять першу неділю після П’ятидесятниці читаємо на літургії Євангеліє від Луки:
“І сталось, як Він наближався був до Єрихону, один невидющий сидів при дорозі й просив. А коли він прочув, що проходить народ, то спитався: «Що це таке?» А йому відказали, що проходить Ісус Назарянин. І став він кричати й казати: «Ісусе, Сину Давидів, – змилуйся надо мною!» А ті, що попереду йшли, сварились на нь…
Наші групи в соціальних мережах: